![](https://thessaloniki.arsakeio.gr/wp-content/uploads/2018/05/NHP_PerivallontikoParko_Ekswfyllo-933x700.jpg)
Στο Περιβαλλοντικό Πάρκο Θέρμης πραγματοποίησαν εκπαιδευτική εξόρμηση τα νήπια και τα προνήπια του Αρσακείου Νηπιαγωγείου Θεσσαλονίκης τη Δευτέρα 30 Απριλίου 2018. Η επίσκεψη εντάσσεται στο περιβαλλοντικό εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Η γη και εγώ» που εκπονείται φέτος στο Νηπιαγωγείο.
Με την άφιξη του Νηπιαγωγείου στον χώρο, ο υπεύθυνος υποδέχτηκε τα παιδιά και εξήγησε την ιστορία του χώρου, το πώς δηλαδή από σκουπιδότοπος και χωματερή έχει πλέον μετατραπεί σε χώρο πρασίνου και αναψυχής.
Τα παιδιά στη συνέχεια τακτοποιήθηκαν στο ξύλινο σπιτάκι του πάρκου όπου και παρακολούθησαν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα. Με τη βοήθεια των ηρώων κινουμένων σχεδίων «ο Πέρι το Περιβάλλον» και «η Άννα η Ανακύκλωση», ενημερώθηκαν για τα σοβαρά προβλήματα που αντιμετωπίζει την σημερινή εποχή το περιβάλλον και για τους τρόπους με τους οποίους μπορούν τα ίδια να το βοηθήσουν.
Το πρόγραμμα ολοκληρώθηκε με ένα πείραμα-έκπληξη, όπου τα παιδιά συμμετείχαν σε διαδικασία ανακύκλωσης χαρτιού. Με χαρτί, νερό και ένα μίξερ έφτιαξαν χαρτοπολτό τον οποίο μετά άπλωσαν και στράγγιξαν, προκειμένου να φτιάξουν ένα δικό τους κομμάτι από ανακυκλωμένο χαρτί.
Η εκδρομή ολοκληρώθηκε με έναν πολύ ευχάριστο ανοιξιάτικο περίπατο στους εξωτερικούς χώρους του πάρκου, ανάμεσα στα δέντρα και στα λουλούδια. Τα παιδιά έκαναν πικ-νικ, απολαμβάνοντας το πρόγευμά τους στα ξύλινα τραπεζάκια του πάρκου μέσα στη φύση και στο τέλος φυσικά απόλαυσαν το παιχνίδι στην πολυμορφική παιδική χαρά.