Οι Ομάδες Εθελοντισμού του Αρσακείου Γυμνασίου και Λυκείου Θεσσαλονίκης ανέπτυξαν και τα φετινά Χριστούγεννα πλούσια φιλανθρωπική δραστηριότητα. Πρώτον, ανταποκρίθηκαν και φέτος στο κάλεσμα του φιλανθρωπικού οργανισμού «Το Χαμόγελο του Παιδιού» και κινητοποίησαν τη μαθητική κοινότητα να συγκεντρώσει τρόφιμα, είδη προσωπικής υγιεινής και είδη οικιακής χρήσης για τα παιδιά που φιλοξενούνται στα σπίτια του Οργανισμού και τις οικογένειες που στηρίζει. Το υλικό αυτό που συγκεντρώθηκε χάρη στην αλληλέγγυα διάθεση των μαθητών των Σχολείων και των οικογενειών τους, παρελήφθη από εκπροσώπους του Οργανισμού από τον χώρο των Αρσακείων Σχολείων Θεσσαλονίκης.
Μπορεί οι συνθήκες της πανδημίας να μας κρατούν μακριά από τις εθελοντικές μας εξορμήσεις, είμαστε όμως πάντα έτοιμοι να συνδράμουμε όποιον οργανισμό ή άτομο ζητήσει τη βοήθειά μας. Ευχόμαστε η φετινή χρονιά να μας φέρει -κυριολεκτικά και μεταφορικά- πιο κοντά στον συνάνθρωπο, να ενδυναμώσει τη διάθεσή μας για προσφορά και αλληλεγγύη και να μας κάνει εν τέλει καλύτερους ανθρώπους.
Καλή και δημιουργική χρονιά σε όλους!