Σχολικού Έτους 2020-21
Η δυνατότητα αυτή παρέχεται και στο πλαίσιο των Προγραμμάτων Σχολικών Δραστηριοτήτων που εγκρίνονται από τη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης: πρόκειται για Προγράμματα Αγωγής Υγείας, Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης και Πολιτιστικών Θεμάτων, τα οποία εκπονούνται είτε στο πλαίσιο των μαθημάτων, κυρίως της Ζώνης Πολιτισμού και Επιστημών, είτε εκτός διδακτικού ωραρίου με διαδικτυακές συναντήσεις.
Κατά τη σχολική χρονιά 2020-21 το Αρσάκειο Λύκειο Θεσσαλονίκης έχει σχεδιάσει τέσσερα Προγράμματα Σχολικών Δραστηριοτήτων στους τομείς της Αγωγής Υγείας, της Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης και των Πολιτιστικών Θεμάτων: