Πιστοποίηση της γλωσσομάθειας με την απόκτηση διπλωμάτων
Θερμά συγχαρητήρια στους μαθητές της Α΄ και Β΄ Λυκείου των τμημάτων Γαλλικών που προετοιμάστηκαν και συμμετείχαν στις εξετάσεις γλωσσομάθειας επιπέδου DELF B1 και B2, καθώς και του Κρατικού Πιστοποιητικού Γλωσσομάθειας Β1/Β2. Οι μαθητές μας απέκτησαν τα αντίστοιχα διπλώματα συγκεντρώνοντας υψηλές βαθμολογίες στις γραπτές και ακουστικές δοκιμασίες, αλλά και στις προφορικές εξετάσεις.
Πρόκειται για τους μαθητές:
Κάππα Ασπασία Μαρία (DELF B2) και Μυλωνά Δημοσθένη (DELF B1), της Α΄τάξης,
και Πρατσίδη Αλέξανδρο (Κρατικό Πιστοποιητικό Γλωσσομάθειας Β2) της Β΄τάξης.
Η αγάπη, άλλωστε, των μαθητών μας για τη γαλλική γλώσσα και τον πολιτισμό αποτυπώνεται και σε άλλες σχετικές δραστηριότητες, όπως η συμμετοχή τους στο διαγωνισμό γαλλοφωνίας (εδώ) και στη συνάντηση γαλλικού δημόσιου λόγου (εδώ).
Καλή συνέχεια, παιδιά!