Στο πλαίσιο της επαφής των μαθητών με τη γερμανική γλώσσα οι μαθητές των Δ’ και Ε’ τάξεων του Αρσακείου Δημοτικού Θεσσαλονίκης επισκέφτηκαν την Πέμπτη 1 Φεβρουαρίου 2024 τη Γερμανική Σχολή Θεσσαλονίκης, όπου πήραν μέρος σε εκπαιδευτικά γλωσσικά παιχνίδια.
Στο εργαστήριο «διασκεδαστικά Γερμανικά» δυο ομάδες συναγωνίστηκαν μεταξύ τους με στόχο να συγκεντρώσουν περισσοτέρους πόντους αλλά και να βελτιώσουν τις γνώσεις τους στα γερμανικά και την ικανότητα τους στη συγκέντρωση.
Η ορθογραφία «εν κινήσει», το «μπίνγκο» αριθμών, το Lük@ (lernen-üben-kontrollieren), το παιχνίδι με τη γεωγραφία ήταν μερικά από τα εργαστήρια, στα όποια συμμετείχαν οι μαθητές. Μέσα από τα εργαστήρια αυτά επιβεβαίωσαν τις γλωσσικές τους γνώσεις με διασκεδαστικό τρόπο. Τέλος, δεν έλειπε το παραδοσιακό γερμανικό κέρασμα «Brezel» από τους οικοδεσπότες. Η χαρά του παιχνιδιού σε συνδυασμό με τη χαλάρωση και τη γνώση ήταν σίγουρα η συνταγή τής πετυχημένης αυτής απόδρασης.