Οι μαθητές τού Ομίλου Δημιουργικής Γραφής τού Αρσακείου Δημοτικού Θεσσαλονίκης συμμετείχαν στον 11ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Λογοτεχνίας «Σοφία Φίλντιση – Το δέντρο της Σοφίας», που διοργανώνουν κάθε χρόνο τα εκπαιδευτήρια Μπουγά.
Αφορμή για τον φετινό λογοτεχνικό διαγωνισμό τους, αποτέλεσε το βιβλίο της Γεωργίας Γαλανοπούλου «Όταν οι γάτες ακούν τη βροχή» και οι μαθητές κλήθηκαν να γράψουν το δικό τους κείμενο με πρωταγωνιστή ή αφηγητή ένα ζώο.
Στον διαγωνισμό διακρίθηκε το διήγημα «Η τυχερή μαύρη γάτα»,
τού Λεωνίδα Αποστολάκη, μαθητή τής Στ’ τάξης.
![](https://thessaloniki.arsakeio.gr/wp-content/uploads/2022/05/Εικόνα1-1-237x300.jpg)
Παράλληλα, οι μαθητές τής Β’ τάξης τού Ομίλου (Αρχαρίων και Προχωρημένων) συμμετείχαν στον εικαστικό διαγωνισμό των εκπαιδευτηρίων. Με αφορμή το βιβλίο του Νικόλα Ανδρικόπουλου «Η χώρα με τους παράξενους ανθρώπους», τα παιδιά κλήθηκαν να δημιουργήσουν τις δικές του ζωγραφιές πάνω στην ιστορία του βιβλίου και τη γεμάτη χρώματα εικονογράφηση.
Στον εικαστικό διαγωνισμό διακρίθηκε η Άννα Αλεξανδρίδου,
μαθήτρια τής Β’ τάξης.
![](https://thessaloniki.arsakeio.gr/wp-content/uploads/2022/05/f-300x211.jpg)
Η βράβευση των μαθητών πραγματοποιήθηκε διαδικτυακά το Σάββατο 28 Μαΐου 2022.
![](https://thessaloniki.arsakeio.gr/wp-content/uploads/2022/05/Στιγμιότυπο-2022-05-29-5.22.17-μμ-300x164.png)
Θερμά συγχαρητήρια στους διακριθέντες και συμμετέχοντες μαθητές.