Πλησιάζοντας προς τις γιορτές των Χριστουγέννων, στο πλαίσιο του μαθήματος της Πληροφορικής, διοργανώθηκε στο Σχολείο μας Διαγωνισμός Σχεδιασμού Ψηφιακής Κάρτας στον οποίο έλαβαν μέρος οι μαθήτριες και οι μαθητές της Β΄ τάξης. Τα παιδιά είχαν στη διάθεση τους μία διδακτική ώρα, για να σχεδιάσουν τη δική τους ψηφιακή κάρτα σε κάποιο λογισμικό (χρησιμοποιήθηκαν τα λογισμικά PowerPoint, TuxPaint και Canva). Οι μαθήτριες και οι μαθητές της Β΄ τάξης, υπό τους ήχους χριστουγεννιάτικων τραγουδιών, εργάστηκαν με κέφι και δημιουργικότητα και παρήγαγαν τις δικές τους κάρτες, απολαμβάνοντας πραγματικά όλη τη διαδικασία. Παρακάτω, μπορείτε να δείτε, ενδεικτικά, κάποιες κάρτες των παιδιών:
Νίκη Καρκαλή [Β΄1]
Στην κριτική επιτροπή συμμετείχαν ο καθηγητής Εικαστικών, Θοδωρής Σπανός, η καθηγήτρια Τεχνολογίας, Αθηνά Φουστέρη και η καθηγήτρια Πληροφορικής Βασιλική Αργυροπούλου. Νικήτρια αναδείχθηκε η κάρτα των μαθητριών Μαριέφης Χαβούζη-Δελλαπόρτα και Νικολέτας Τσαβλή από το τμήμα Β΄3.