Συμμετοχή εκπαιδευτικών σε βιωματικό εργαστήρι
Δεκ 4 2023
Την Τετάρτη 29 Νοεμβρίου 2023 οι εκπαιδευτικοί τού Αρσακείου Δημοτικού Θεσσαλονίκης συμμετείχαν σε βιωματικό εργαστήριο που πραγματοποιήθηκε από τον Σύμβουλο Εκπαίδευσης κ. Πέτρο Κλιάπη σχετικά με τη διδακτική των Μαθηματικών. Πιο συγκεκριμένα, οι εκπαιδευτικοί κλήθηκαν να δημιουργήσουν ένα διδακτικό σενάριο για να διδάξουν χωρίς τη βοήθεια σχολικών βιβλίων την έννοια της γωνίας σε όλες τις βαθμίδες. Στη συνέχεια, μέσα από στοχευμένες δραστηριότητες και χειραπτικό υλικό μπήκαν στη θέση των παιδιών και κατανόησαν σε βάθος την έννοια της γωνίας.