![](https://thessaloniki.arsakeio.gr/wp-content/uploads/2024/07/Εικόνα1.jpg)
eTwinning: « L’inclusion via les fables!»
Ιούλ 11 2024
Οι μαθητές και μαθήτριες του Γαλλικού Τμήματος της ΣΤ΄ τάξης του Αρσακείου Δημοτικού Θεσσαλονίκης, από τις 15 Σεπτεμβρίου 2023 έως τις 14 Ιουνίου 2024, με την καθοδήγηση των καθηγητριών τους κ. Γιώτας Γάτση και Βίκυς Γερασοπούλου, συμμετείχαν στην υλοποίηση ενός εκπαιδευτικού έργου στο πλαίσιο της ευρωπαϊκής δράσης eTwinning (διαδικτυακή αδελφοποίηση…
![](https://thessaloniki.arsakeio.gr/wp-content/uploads/2024/06/Αρχείο-εικόνας-WhatsApp-2024-06-28-στις-19.14.31_9a21f8d7-733x550.jpg)
Για τρίτη συνεχόμενη χρονιά εκπαιδευτικοί από το Αρσάκειο Δημοτικό Θεσσαλονίκης συμμετέχουν σε εβδομαδιαία προγράμματα επιμόρφωσης που πραγματοποιούνται σε διάφορες ευρωπαϊκές χώρες μετά το πέρας της σχολικής χρονιάς. Τα σεμινάρια είναι επιδοτούμενα από το πρόγραμμα Erasmus+ στο πλαίσιο της Διαπίστευσης που έχει λάβει το σχολείο για τα έτη 2021-2027. Η συμμετοχή…
![](https://thessaloniki.arsakeio.gr/wp-content/uploads/2024/07/ψυχολογος-κλεισιμο-413x550.jpg)
Ε τάξη: " Συνυπάρχοντας με τους άλλους"
Ιούν 27 2024
Το σχολικό έτος 2023-2024 οι μαθητές και οι μαθήτριες της Ε’ τάξης του Αρσακείου Δημοτικού Θεσσαλονίκης στο πλαίσιο των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων, πραγματοποίησαν στη θεματική «Ζω καλύτερα – Ευ Ζην» και συγκεκριμένα στην υποθεματική «Ψυχική και Συναισθηματική Υγεία» εκπαιδευτικό πρόγραμμα με τίτλο «Συνυπάρχοντας με τους άλλους». Το πρόγραμμα…
![](https://thessaloniki.arsakeio.gr/wp-content/uploads/2024/06/Στιγμιότυπο-οθόνης-2024-06-27-214233-551x550.jpg)
Ολοκλήρωση του eTwinning Προγράμματος "Beyond Stereotypes: Empowering Kids through Fairytales"
Ιούν 20 2024
Με μεγάλη χαρά και υπερηφάνεια, η Ε’ τάξη στο Αρσάκειο Δημοτικό Θεσσαλονίκης ανακοινώνει την ολοκλήρωση του eTwinning προγράμματος “Beyond Stereotypes: Empowering Kids through Fairytales”. Το πρόγραμμα, το οποίο είχε στόχο την αντιμετώπιση των στερεοτύπων και την ενδυνάμωση των παιδιών μέσω της μαγείας των παραμυθιών, ολοκληρώθηκε με την παρουσίαση ενός συνεργατικού…
![](https://thessaloniki.arsakeio.gr/wp-content/uploads/2024/06/Εισαγωγική-εικόνα-Παρακολούθηση-Επιμορφωτικών-Μαθημάτων-733x550.jpg)
Οι καθηγήτριες Αγγλικών του Αρσάκειου Δημοτικού Θεσσαλονίκης κ. Πόπη Γεροντίδου, κ.Κατερίνα Κυριακίδου και κ. Έλσα Πλακίδα παρακολούθησαν ως επιμορφούμενες διαδικτυακά επιμορφωτικά σεμινάρια 200 ωρών που διοργανώθηκαν από τον Εθνικό Οργανισμό Υποστήριξης eTwinning. Πιο συγκεκριμένα η κ. Κυριακίδου και η κ. Γεροντίδου παρακολούθησαν το διαδικτυακό σεμινάριο «ΙΙ. Εργαλεία επεξεργασίας πολυμέσων- Εργαλεία…
![](https://thessaloniki.arsakeio.gr/wp-content/uploads/2024/06/IMG_20240516_135537-414x550.jpg)
Κινηματογραφική Λέσχη στο Σχολείο – Γ΄τάξη
Ιούν 17 2024
Μαθητές και μαθήτριες της Γ΄τάξης τού Αρσακείου Δημοτικού Θεσσαλονίκης στο πλαίσιο των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων συμμετείχαν φέτος σε κινηματογραφική λέσχη «Cineγραφήματα – Κινηματογραφικός Γραμματισμός στην Εκπαίδευση» με εμψυχωτή την εκπαιδευτικό Γεωργία Γιάγκου που επιμορφώθηκε σε πιστοποιημένο Πρόγραμμα: «Κινηματογραφική Λέσχη στο Σχολείο», της Πολιτιστικής Εταιρείας Κρήτης – Φεστιβάλ Κινηματογράφου Χανίων…
![](https://thessaloniki.arsakeio.gr/wp-content/uploads/2024/06/IMG_20240424_142819-730x550.jpg)
B’ τάξη : «Μαθαίνω για το φως»
Ιούν 17 2024
Η Β’ τάξη τού Αρσακείου Δημοτικού Θεσσαλονίκης στο πλαίσιο των μαθημάτων τής Μελέτης Περιβάλλοντος και του Εργαστηρίου Πειραμάτων/Φυσικής πραγματοποίησε σχέδιο εργασίας με θέμα: «Μαθαίνω για το φως». Ποια αντικείμενα αποτελούν φωτεινές πηγές και ποια όχι; Πώς διαδίδεται το φως; Ποια…
![](https://thessaloniki.arsakeio.gr/wp-content/uploads/2024/06/Στιγμιότυπο-οθόνης-2024-06-03-232658.png)
Οι μαθητές και οι μαθήτριες των Β’ και Στ’ τάξεων τού Αρσακείου Δημοτικού Σχολείου Θεσσαλονίκης συμμετέχοντας στον 13ο…
![](https://thessaloniki.arsakeio.gr/wp-content/uploads/2024/06/8bd17fdf-828e-4c4a-a1ab-7bb5502105e7-413x550.jpg)
Στο πλαίσιο συνεργασίας τού Αρσάκειου Δημοτικού Θεσσαλονίκης με το Δημοτικό σχολείο La Genette ‘École Élémentaire La Genette της πόλης La Rochelle ” μέσω του έργου eΤwinning «L’inclusion via les fables» που υλοποιείται στο μάθημα των Γαλλικών από τις καθηγήτριες γαλλικών κ. Γάτση Γιώτα και κ. Γερασοπούλου…
![](https://thessaloniki.arsakeio.gr/wp-content/uploads/2024/06/Στιγμιότυπο-οθόνης-2024-06-27-204807-900x492.jpg)
Ημέρα Ευρώπης με το eTwinning Πρόγραμμα "Beyond Stereotypes: Empowering Kids through Fairytales"
Ιούν 10 2024
Η Ε’ τάξη στο Αρσάκειο Δημοτικό Θεσσαλονίκης είχε την χαρά να γιορτάσει την Ημέρα Ευρώπης μέσα από το πρωτοποριακό eTwinning πρόγραμμα “Beyond Stereotypes: Empowering Kids through Fairytales”. Το σχολείο μας συμμετείχε ενεργά σε μια σειρά δραστηριοτήτων που προάγουν την ευρωπαϊκή κουλτούρα, τη συνεργασία και την πολυγλωσσία, αναδεικνύοντας την αξία της…
![](https://thessaloniki.arsakeio.gr/wp-content/uploads/2024/06/εικόνα_Viber_2024-05-26_14-46-49-984-550x550.jpg)
Στο πλαίσιο της Fιλαναγνωσίας και της επαφής των παιδιών με το λογοτεχνικό βιβλίο, οι μαθητές και οι μαθήτριες της Δ’ τάξης του Αρσακείου Δημοτικού Θεσσαλονίκης συμμετείχαν την Πέμπτη 16 Μαΐου 2024 στην 20η Διεθνή Έκθεση Βιβλίου Θεσσαλονίκης. Μαζί με τον συγγραφέα του…
![](https://thessaloniki.arsakeio.gr/wp-content/uploads/2024/06/εικόνα_Viber_2024-05-27_02-21-22-079-733x550.jpg)
Η Δ' τάξη στη Βεργίνα
Ιούν 5 2024
Στο πλαίσιο του μαθήματος της Ιστορίας, την Παρασκευή 24 Μαΐου, 2024 οι μαθητές /τριες της Δ΄ τάξης του Αρσακείου Δημοτικού Θεσσαλονίκης, επισκέφθηκαν το βασιλικό κοιμητήριο των αρχαίων Αιγών (Βεργίνα), της αρχαιότερης πρώτης πρωτεύουσας της Μακεδονίας, καθώς και το Πολυκεντρικό Μουσείο της Βεργίνας. Οι μαθητές είχαν τη…
![](https://thessaloniki.arsakeio.gr/wp-content/uploads/2024/05/εικόνα_Viber_2024-04-16_12-05-19-879-733x550.jpg)
Δ' τάξη : "Νόμος- Νομίζω- Νόμισμα"
Μάι 29 2024
Οι μαθητές/ριες της Δ’ τάξης τού Αρσακείου Δημοτικού Θεσσαλονίκης, στο πλαίσιο τού μαθήματος τής Ιστορίας, συμμετείχαν στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Νόμος – Νομίζω – Νόμισμα» Σκοπός τού προγράμματος ήταν να γνωρίσουν τα παιδιά την ιστορία τού νομίσματος, που ξεκίνησε από την αρχαία Ελλάδα,…
![](https://thessaloniki.arsakeio.gr/wp-content/uploads/2024/05/thumbnail_1716299519820-411x550.jpg)
Η Β΄τάξη στο «Εργοστάσιο Παγωτού»
Μάι 29 2024
Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Β’ τάξης τού Αρσακείου Δημοτικού Θεσσαλονίκης στο πλαίσιο τού μαθήματος τής Μελέτης Περιβάλλοντος επισκέφθηκαν στις 21 Μαΐου 2024 το Θεματικό Πάρκο ” Εργοστάσιο Παγωτού” του εργοστ…
![](https://thessaloniki.arsakeio.gr/wp-content/uploads/2024/05/thumbnail_3-722x550.png)
Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Β’ τάξης του Αρσακείου Δημοτικού Θεσσαλονίκης διαβάζοντας και αναλύοντας τη σειρά των βιβλίων τού συγγραφέα Βαγγέλη Ηλιόπουλου με θέμα «ΟΙΚΟλογήματα» συνειδητοποίησαν πόσο πολύ…