![](https://thessaloniki.arsakeio.gr/wp-content/uploads/2021/07/Lykeio_anagnosh2.jpg)
Νοηματική ανάγνωση: η απόλαυση στο άκουσμα της λογοτεχνίας
Ιούλ 8 2021
Αριστοτέλης Βαλαωρίτης, Ισίδωρος Ζουργός:
ένα σύντομο λογοτεχνικό αφιέρωμα στα 200 χρόνια από την Επανάσταση του 1821
Μια ομάδα μαθητών του Σχολείου μας παρουσίασε την Τρίτη 8 Ιουνίου 2021 στο Αμφιθέατρο του Αρσακείου Λυκείου Θεσσαλονίκης ένα αφιέρωμα στα 200 χρόνια από την Επανάσταση του 1821. Η παρουσίαση συνίστατο σε νοηματική ανάγνωση κειμένων με θέμα τον αγώνα των Ελλήνων ενάντια στους Οθωμανούς.
![](https://1.bp.blogspot.com/-ceISkKAzIAU/YMYjONZGF_I/AAAAAAAAFa0/FkB2BsUsv_8bKovQ6u__lkM9I2RI9HNmgCLcBGAsYHQ/s360/1.Prosalentis.360.jpg)
![](https://1.bp.blogspot.com/-cOJvkwe5bu4/YMYkCPcI7EI/AAAAAAAAFa8/dUZUrYnaWl8r9c5cCoYo3N2pztrr__JuACLcBGAsYHQ/s749/06752.jpg)
Η ανάγνωση καθήλωσε τους θεατές με την εκφραστική της δύναμη, παρά το εμπόδιο της προστατευτικής μάσκας. Οι εικόνες, η ένταση και οι συμβολισμοί αναδείχτηκαν με τον καλύτερο τρόπο από τις δυνατές και αυθεντικές εφηβικές φωνές. Ήταν ένα κίνητρο να ανατρέξουν στα έργα των συγγραφέων και να ολοκληρώσουν την εικόνα που τα αποσπάσματα τους έδωσαν.
Στην ομάδα συμμετείχαν οι μαθητές/τριες: Γρατσία Μαριάννα, Μπουζοπούλου Στελίνα, Νικολάου Ξένια, Παπαγεωργίου Μάριος-Αντώνιος, Πεχλιβανίδου Μαρία, Πράττου Βίβιαν. Την προετοιμασία τους ανέλαβε η φιλόλογος Βίνια Δεμίρη. Συγχαρητήρια κι ευχαριστίες για το ζωντάνεμα των λογοτεχνικών κειμένων.
Αξίζει να ακουστούν αποσπάσματα από τις αναγνώσεις των παιδιών:
Ο βράχος και το κύμα
Η πολιορκία του Μεσολογγίου
Η έξοδος