Την Παρασκευή 5 Μαΐου 2023 οι μαθητές τής Ε’ τάξης τού Αρσακείου Δημοτικού Θεσσαλονίκης υποδέχτηκαν στο Σχολείο μας τη συγγραφέα παιδικής λογοτεχνίας κ. Ελένη Σβορώνου.
Στο πλαίσιο τού μαθήματος τής Ιστορίας, τα παιδιά διάβασαν και επεξεργάστηκαν το βιβλίο “ Η χαμένη ψηφίδα της Αγίας Σοφίας”. Μέσα από το βιβλίο οι μαθητές μεταφέρθηκαν νοερά στην Αγία Σοφία, θαύμασαν τα ψηφιδωτά της, γνώρισαν καλύτερα την ιστορία της και έγιναν μάρτυρες της στιγμής που ο ναός από τέμενος μετατράπηκε σε μουσείο. Στη συνέχεια, δημιούργησαν τα δικά τους ψηφιδωτά με βάση την εικονογράφηση του βιβλίου.
Κατά τη συνάντηση με τη συγγραφέα οι μαθητές έπαιξαν ένα παιχνίδι γνώσεων, μπήκαν στη θέση των πρωταγωνιστών και συζήτησαν για το αν πρέπει η Αγία Σοφία να είναι τζαμί ή μουσείο. Στο τέλος της συζήτησης αναδείχθηκε η αναγκαιότητα προστασίας των Μνημείων Παγκόσμιας Πολιτιστικής Κληρονομιάς.