Μια δεύτερη μαθητική κινητικότητα στο Παλέρμο της Ιταλίας πραγματοποίησε το Αρσάκειο Δημοτικό Θεσσαλονίκης, στις 15-22/10/2022, στο πλαίσιο της Διαπίστευσης Erasmus. Η απονομή της Διαπίστευσης ήρθε ως αναγνώριση και επιβράβευση της εξαιρετικής δουλειάς που γίνεται στον τομέα των Ευρωπαϊκών και εθνικών προγραμμάτων αλλά και της γενικότερης φιλοσοφίας του σχολείου ενώ παράλληλα εντάσσει το Αρσάκειο Δημοτικό Θεσσαλονίκης στα είκοσι Δημοτικά Σχολεία σε όλη τη χώρα που έχουν λάβει αντίστοιχη Διαπίστευση από το 2020.
Μέσα από τις κινητικότητες και τις ποικίλες δράσεις των διασχολικών συμπράξεων και συνεργασιών το σχολείο προσπαθεί να στηρίξει και να προαγάγει την «επιχειρηματική εκπαίδευση» ως παιδαγωγική μέθοδο αντλώντας έμπνευση από το σύνθημα του προγράμματος Erasmus + : “enriching lives, opening minds!”
Σκοπός των δράσεων είναι η καλλιέργεια και η ανάπτυξη στους μαθητές προσωπικών χαρακτηριστικών και δεξιοτήτων που αποτελούν τη βάση της επιχειρηματικής νοοτροπίας και συμπεριφοράς, όπως η δημιουργικότητα, η πρωτοβουλία, η ανάληψη κινδύνων, η ηγεσία, η αυτονομία, η αυτοπεποίθηση και το ομαδικό πνεύμα (European Commission, 2008:10; Wach, 2014:17-19). Αξίζει να σημειωθεί ότι η επιχειρηματικότητα ως βασική ικανότητα των νέων του 21ου αιώνα κατέχει υψηλή θέση τόσο σε ευρωπαϊκό επίπεδο, όσο και σε παγκόσμιο, αφού είναι ένας από τους 17 Στόχους στην «Ατζέντα 2030» και ένας από τους 169 υποστόχους του ΟΗΕ για την Αειφόρο Ανάπτυξη.
Πατώντας στην παρακάτω εικόνα, μπορείτε να δείτε αναλυτικά τις δράσεις της κινητικότητας στο Παλέρμο της Ιταλίας.