Με την άνοιξη να φέρνει τη φρεσκάδα και την ανανέωση σε κάθε γωνιά του φυσικού κόσμου, οι μαθητές της Β΄ τάξης είχαν την ευκαιρία να εξερευνήσουν τη μονογονική αναπαραγωγή των φυτών με έναν δημιουργικό και βιωματικό τρόπο. Μέσω της μεταφοράς μοσχεύματος από το φυτό Tradescantia pallida (τηλέγραφος) σε γλαστράκια (κασπό), τα οποία κατασκεύασαν οι ίδιοι στο πλαίσιο του μαθήματος της τεχνολογίας, οι μαθητές βίωσαν απευθείας τη διαδικασία της αναπαραγωγής και τη συνάφειά της με τη θεωρία που είχαν μελετήσει στο μάθημα της Βιολογίας. Έτσι, είχαν την ευκαιρία να συνδέσουν θεωρητικές γνώσεις με πρακτικές εμπειρίες, ενισχύοντας την κατανόηση των επιστημονικών αρχών και τη διαδικασία της μάθησης. Οι μαθητές έδειξαν ιδιαίτερο ενδιαφέρον και η ανταπόκρισή τους ήταν ενθουσιώδης. Τους μαθητές καθοδήγησαν οι καθηγήτριες Τεχνολογίας Άννα Διαμαντίδου και Βιολογίας Ευανθία Τσιριγώτη.
Βιολογία σε δράση: εξερεύνηση της αναπαραγωγής με δημιουργικότητα!
Μάι 15 2024