![](https://thessaloniki.arsakeio.gr/wp-content/uploads/2022/09/Podcasts1-1244x700.jpg)
Κατά τη σχολική χρονιά 2021-2022, οι μαθητές και οι μαθήτριες της Β΄ τάξης του Αρσακείου Γυμνασίου Θεσσαλονίκης, στο πλαίσιο της διδακτικής ενότητας «Πολυμέσα» του μαθήματος της Πληροφορικής, ασχολήθηκαν με την παραγωγή των δικών τους συνεντεύξεων, γνωστών στις μέρες μας και ως Podcasts. Ένα αντιπροσωπευτικό δείγμα αυτού του έργου παρουσιάστηκε από μαθητές του Σχολείου μας στο 14ο Μαθητικό Συνέδριο Πληροφορικής Κ. Μακεδονίας.
Τα παιδιά ανέλαβαν τον ρόλο νεαρών ηχοληπτών και δημοσιογράφων και με την καθοδήγηση της καθηγήτριας Πληροφορικής, Αργυροπούλου Βασιλικής, πήραν συνεντεύξεις από καθηγητές του Σχολείου αλλά και από σημαντικούς ανθρώπους (ακαδημαϊκούς καθηγητές, συγγραφείς, ηθοποιούς, καθηγητές και άλλους) έξω από αυτό. Στη συνέχεια προχώρησαν στην επεξεργασία των ηχητικών τους επεισοδίων μέσα από το λογισμικό Audacity.
Οι συνεντεύξεις έγιναν στον χώρο του Σχολείου, αλλά και διαδικτυακά, και ολοκληρώθηκαν με τη λήξη της σχολικής χρονιάς 2021-2022. Όλα τα παιδιά της Β’ τάξης χωρίστηκαν σε ομάδες και η καθεμία ανέλαβε να υλοποιήσει το δικό της Podcast.
Μπορείτε να περιηγηθείτε στα Podcasts στο επίσημο κανάλι του Σχολείου, στο YouTube καθώς και να κάνετε της εγγραφή σας σε αυτό, πατώντας το κουμπί Subscribe, έτσι ώστε να σας εμφανίζονται όλες οι νέες αναρτήσεις του Σχολείου. Εναλλακτικά, μπορείτε να επιλέξετε ποιο Podcast θα θέλατε να ακούσετε, πατώντας στο αντίστοιχο εικονίδιο παρακάτω.
Σας προτρέπουμε λοιπόν να ακούσετε τα Podcasts, τα οποία με μεράκι και ενθουσιασμό παρήγαγαν οι μαθητές μας. Καλή ακρόαση!